Sport králů

10. prosince 2010 v 11:58 | Lenka |  Slohové útvary
horse
Sport králů

Eclipse a Phar Lap, jsou jedny z nejznámějších legend rovinných dostihů. Rovinné dostihy prověřují výkonnost koně v rychlém cvalu.

I když první historické záznamy o dostizích pocházejí již z dob Chetitů, za kolébku novodobých dostihů je považována Anglie, kde se také tento sport vyvinul prakticky do dnešní podoby.

Za dostihová plemena jsou považována Anglický plnokrevník, Arabský plnokrevník a dokonce i Quarter Horse, ale existují i dostihy, které jsou otevřené i pro jiná plemena.


Rovinné dostihy se dále dělí:
Klasické dostihy: zde startují koně ve stejném věku a nesou stejnou zátěž (s výjimkou klisen, které mají určitou úlevu). V ČR máme například tyto klasické dostihy: Jarní cena klisen, Velká jarní cena, Derby, Oaks, St. Leger.
Handicapy: Tady nesou startující koně různou zátěž, kterou ustanovuje Handicaper podle předchozích výsledků koně. V ideálním případě by všichni koně doběhli do cíle zároveň.

Dostihy jsou samostatné sportovní odvětví a jeho oficiální název zní Dostihový sport.

Každý majitel koně má svou vlastní dostihovou barvu, kterou dostihový jezdec nosí na dresu. Další povinnou výbavou jezdce je helma a bezpečnostní vesta. Dostihový jezdec se jinak nazývá žokej, jen u nás tento titul mají pouze jezdci z povolání a zvítězili alespoň v 50dostizích.

V Čechách dostihy organizuje a řídí Jockey Club České republiky a na regulérnost dostihů zase dohlíží dostihová komise.

Před dostihem

Na Dostihovém věstníku jsou organizátory dostihu zveřejněny sestavené propozice dostihu, které obsahují název, číslo, kategorii a délku dostihu. Pro koho je dostih určen a také dotaci dostihu a její rozdělení pro umístěné koně, čestné ceny a dotace. Můžou se také objevit další podmínky jako je například slavnostní přehlídka koní před samotným dostihem.

Majitel, či pověřená osoba podá přihlášku svého koně do dostihu a organizátor poté vydá seznam, do dostihu přihlášených koní. Majitel musí podat potvrzení o startu svého koně v dostihu obvykle týden, před samotným startem dostihu. Poté se sestavuje startovací listina, tzv. "startka", na níž už mají koně přidělená startovací čísla. Tato čísla se určují losem, ale v určitých situacích si lze vyžádat nejvyšší startovací číslo tj. startovací box nejblíže vnějšímu hrazení. Ve startovací listině už je i stanovena váha, kterou kůň ponese a majitel ohlásí jméno jezdce.

Jezdci se před dostihem samozřejmě převléknou do dresů a potom jdou i se sedlem do vážnice, potom trenér osedlá koně v sedlišti a stájník koně předvádí v padocku. Na pokyn startéra jezdci opustí vážnici a zamíří k padocku, tady dostanou poslední informace od trenéra a majitele koně (tzv. ordre). Na další startérův pokyn jezdci nasednou na koně a odchází na dráhu, kde předvedou zkušební cval. Nakonec se dostaví k místu startu a postupně všichni nastoupí do startovních boxů.

Dráha dostihu: to je místo dění samotného dostihu, je zpravidla oválná a může být levotočivá, nebo pravotočivá (tj. směr jízdy koní, jestli jedou doleva, či doprava). Dráhy mohou mít různá podloží, v Evropě je velmi oblíbený travnatý povrch, ale v Americe jsou oblíbené povrchy spíše pískové. Každému koni vyhovuje jiné podloží a to se také podepisuje na následném výkonu koně.

U rovinných dostihů se používají přímé dráhy (pro kratší, letounské dostihy) a potom dráhy oválné, kde se cíl nachází vždy za rovinným úsekem tzv. "cílová rovinka". Pokud je nějaký kůň za distancem (nachází se 200metrů před cílem a je označen značkou), ve chvíli, kdy první kůň projede cílem, je automaticky diskvalifikován. Běží se u vnitřního hrazení.

Fanoušci a sázkaři si koně vybírají podle kurzu, předchozích výkonů a také podle toho jak kůň vypadá a jak je stavěný (koně si prohlížejí většinou v padocku).

Kurzy se stanovují podle předchozích výkonů určitého koně a tak, čím lepší kůň tím nižší je na něj kurz a nižší je tedy také výhra. Zato, například outsider dostihu má kurz vysoký a kdyby čirou náhodou vyhrál, tak mými slovy jste v balíku (samozřejmě, pokud vsadíte hodně).

Pro diváky je určena tribuna (samozřejmě, že divák může být i u vnějšího hrazení (někdy i ve vnitřním), u tribun jsou většinou sázkové kanceláře. Její součástí je často věž, kde jsou rozhodčí a komentátoři dostihu. Rozhodčí dohlížejí na průběh a regulérnost dostihů.

Ve vážnicích se váží jezdci i se sedlem a příslušenstvím. Pokud mají nižší váhu, než jim stanovili, dostanou závaží a jsou-li těžší, mohou startovat, pouze pokud je jejich váha v limitu s váhou stanovenou dostihovým řádem. Vážení probíhá dvakrát, jednou před dostihem a podruhé se váží po skončení dostihu.

Délka dostihu se měří buď v mílích (1600metrů) nebo v metrech.


Klasické dostihy

Derby: Toto je klasický dostih dlouhý přibližně 1 a půl míle (cca 2400m) a je určen pro tříleté koně. V Anglii na dostihovém závodišti v Epsomu se původní Derby koná již od roku 1780. Byl pojmenován podle Lorda Derbyho, který spolu se sirem Bunburym tento dostih založil a o jeho název si hodili mincí. Tento název se rozšířil po celém světě a patří mezi nejdůležitější dostihy sezóny. Dokonce i Česká Republika má svoje Derby. Nese název České Derby a koná se od roku 1921 ve Velké Chuchli v Praze.
Prix de l'Arc de Triomphe(Cena vítězného oblouku): Rovinný dostih kategorie G1 o délce 1 a půl míle a výhla činí 4miliony eur. Koná se každou Říjnovou neděli od roku 1920. Běží se na francouzském dostihovém závodišti Longchamp v Paříži. Tento dostih je určen pro tříleté a starší koně.
Koňské Legendy dostihového sportu

Eclipse: Narodil se roku 1764, při velkém zatmění slunce, po kterém byl pojmenován. Byl to ryzák s bílou skvrnou v oblasti břicha a během své dostihové kariéry nebyl nikdy poražen. Eclipse byl na svou dobu velice mohutný a díky jeho výkonům při tréninku byl favoritem již při svém prvním dostihu, kdy profesionální sázkař a budoucí majitel tohoto úchvatného koně Dennis O'Kelly velmi známou a nesmrtelnou větu "Eclipse první, zbytek nikde!" a tuto větu zopakovala dostihová komise jen o pár minut déle jako konečný výrok. Eclipse totiž doběhl do cíle ještě dříve, než ostatní vůbec dorazili distanci (200od cíle) a byl stále svěží. Tyto výkony byli na Eclipsovo denním pořádku. Eclipse vyhrál dokonce i na dráze dlouhé 6,4km dlouhé se zátěží 76Kg! Jeho dostihovou kariéru ukončilo to, že se nikdy nenašel kůň, který by se mu byť jen trochu rovnal a soupeři už své koně nehodlali do dostihů, kde byl on vůbec přihlašovat. Eclipse byl tedy zařazen do chovu a dostihovému sportu dal mnoho skvělých potomků. Když Eclipse roku 1789 zemřel, pitva prokázala, že mě dvakrát větší srdce než obvikle a to mělo za následek mnohem lepší okysličení krve a tím i lepší výkon. Eclipse se také stal prvním koněm vystaveným v muzeu. Bylo zjištěno, že 80% dnešních dostihových koní má v rodokmenu právě jméno tohoto zázračného koně Eclipse.

Phar Lap: V překladu blesk, byl slavný dostihový kůň. Ryzák, jehož předkem byl pravděpodobně právě legendární Eclipse. Phar Lap, se narodil roku 1926 na Novém Zélandě odkaď byl převezen do Austrálie, kde se také prosadil. Před jedním významným dostihem na něj byl, jako na prvního koně, spáchán atentát, kdy jeho ošetřovatel jel na běloušovy a vedl jej vedle sebe, v tu chvíli tam projelo černé auto ze kterého po Phar Lapovy kdosi vystřelil a naštěstí minul. Pořadatelé Australských dostihů mu do sedla dávali zátěží, prý proto, aby byl závod spravedlivý, ale Phar Lap přesto vítězil i se zátěží 62,5 Kg. Když však nesl zátěž 69Kg, skončil až osmý zatímco vítěz tohoto dostihu nesl pouhých 44Kilo!

Proto se rozhodlo, že Phar Lap zkusí štěstí v Americe. V té době měl zraněné kopyto, ale přesto startoval. Během dostihu se mu jeho zranění zhoršilo, ale přesto doběhl a vyhrál.

Zanedlouho na to však přišel jeho ošetřovatel do boxu a zjistil, že s ním něco není v pořádku, po pár hodinách Phar Lap umírá z neznámých příčin.

Až nedávno se zjistilo, že měl v sobě smrtící dávku Arzenu, nevíme však, jestli šlo o úmyslné úmrtí, či o předávkování. Také bylo zjištěno, že jeho srdce bylo, stejně jako Eclipsovo, větší než normální koňské srdce.

Se svými 37vítězstvími zatím nebyl nikým překonán.

Ještě teď mám v uších slova rozhovoru mezi Tomem Woodcockem a Telfordem: "Už se na to nemůžu dívat," tvrdil Tommy, když Telford znovu a znovu posílal Phar Lapa do dostihů. "Tak proč pořád vyhrává, když je podle tebe unavený?" odpověděl Telford. A Tom na to: "Protože má takové srdce." Ano, Phar Lap opravdu měl TAKOVÉ srdce!

Pokud máte zájem o to, Phar Lapa vidět, zkuste si zajet do USA do Melbournského muzea kde je jeho vypreparované tělo stále možno vidět.


Zdroj: Já moje seminární práce o dostizích a čerpala jsem z wikipedia.org
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.